• نویسنده : شرکت پارادایم
  • اختلالات رنگدانه ای پوست
  • 0

آفتاب سوختگی ریسک ملانوم را افزایش می دهد

 

 

یک متخصص پوست و مو با بیان این که ملانوم سرطان سلولهای ملانوسیتی پوست است، گفت: سرطان سلول های ملانوسیت از بدخیم ترین سرطانهای پوست است و آفتاب سوختگی ریسک ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد. دکتر کامران بلیغی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه سرطانی شدن سلولهای ملانوسیت محدود به پوست نمی شود و امکان متاستاز آن به غدد لنفاوی و سایر قسمتهای بدن وجود دارد، اظهار داشت: ملانوم انواع مختلفی دارد که شایعترین نوع آن ملانومی است که روی خالهای معمولی ایجاد می شود.

وی انواع خال های ملانوسیتی را در دو دسته اکتسابی و مادرزادی دانست و افزود: خال هایی که حوالی دوران بلوغ به وجود می آیند از نوع اکتسابی و خال های هنگام تولد، خال های ملانومی مادرزادی هستند. همچنین خالهای مادرزادی به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند که اندازه نوع بزرگ آن بالای ده سانت است.
دانشیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: ریسک اضافه شدن ملانوم روی خالهای مادرزادی بزرگ زیاد است و نوزادان با خال ملانوسیتی مادرزادی با قطر بالای ده سانت باید مرتب تحت نظر باشند.
دکتر بلیغی به اشکال متفاوت ملانوم اشاره کرد و گفت: ملانوم گاهی روی خال به وجود می آید که شایعترین محل ایجاد آن روی تنه مانند سینه و پشت است. لنتیگومالیگنا شکل دیگر ملانوم و به صورت لک های قهوه ای رنگ بدخیم است که در ناحیه سر و صورت و معمولا در افراد مسن مشاهده می شود. همچنین نوع دیگر ملانوم در ناحیه دست و پا ظاهر می شود که یکی از خطرناک ترین ملانوم هاست و ممکن است در مخاط ها نیز ایجاد شود.
وی تصریح کرد: در صورتی که ضایعه تیره رنگی با حاشیه و رنگ نامنظم، اندازه بالای شش میلی متر و وجود برجستگی در بعضی نواحی دیده شود، شک به بدخیمی ملانوم زیاد است و در این صورت مراجعه به متخصص و نمونه برداری ضروری است تا اگر تشخیص به ملانوم بود، ضایعه به طور وسیع برداشته و پیشگیری های بعدی انجام شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که در نواحی با آفتاب زیاد مانند استرالیا ملانوم شایع است، خاطر نشان کرد: افراد با سابقه فامیلی ملانوم که از لحاظ ژنتیکی مستعد هستند در صورتی که خال های متعدد دارند باید تحت نظر باشند و بیشتر بررسی شوند.
وی در ادامه در معرض آفتاب بودن به خصوص آفتاب تهاجمی کوتاه مدت را خطرناک دانست و افزود: ملانوم دست و پا در آسیا و ملانوم با انتشار سطحی در کل دنیا شایع تر است.
دکتر بلیغی در پایان جلوگیری از آفتاب سوختگی به خصوص در کودکان را امری مهم در کاهش ملانوم دانست و بیان کرد: افراد با داشتن ضایعه رنگدانه دار در پوست خود که تغییر شکل داده در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند

0